2024.11.21. - Olivér

Szja 1+1 százalék - amit az adó 1 százalék felajánlásról tudni lehet

Az adó egy százalékának felajánlásáról - Az évenként esedékes adóbevallás elkészítésekor amellett, hogy eleget teszünk kötelességeinknek, még segíthetünk is egy általunk választott alapítványnak vagy egyéb szervezetnek a munkájában. Felajánlhatjuk az összeget többek közt egy állatmenhelynek, beteg gyerekek ápolásával foglalkozó alapítványnak vagy iskolának. Az egy százalék felajánlása előtt azonban nem árt tisztába kerülnünk az ezzel kapcsolatos tudnivalókkal, hiszen csak így lehetünk biztosak abban, hogy az összeg biztosan eljut a kiválasztott szervezethez. A felajánlásnak vannak bizonyos tartalmi és formai követelményei, amelyeket be kell tartanunk.

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Gazdikereső, állatmenhely, alapítvány kutya cica örökbefogadás, támogatás, adó 1 százalék felajánlás
Állatvédő, állatmenhely, kutya, cica mentés adó 1% támogatása
Személyi jövedelemadója egy százalékát minden olyan magánszemély felajánlhatja, akinek adófizetési kötelezettsége van, és aki személyi jövedelemadóját határidõre maradéktalanul befizeti a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, illetve részletfizetési vagy fizetési halasztási engedélyt kapott a NAV-tól. Befizetett adónk egy százalékának felajánlásáról írásos nyilatkozatban rendelkezhetünk. Az összeget kizárólag egy a 1996. évi CXXVI. törvényben meghatározott szervezet javára ajánlhatjuk fel. Nyilatkozatunknak tartalmaznia kell a választott szervezet adószámát. A nevét nem kötelezõ, de ezt is feltüntethetjük. A befizetett adó egy százalékáról kizárólag teljes egészében rendelkezhetünk; ezt nem oszthatjuk meg különbözõ szervezetek között, így csak egyet választhatunk. Egyházaknak felajánlott összegrõl külön, az adó további egy százalékának tekintetében nyilatkozhatunk, ehhez külön nyomtatványt kell kitöltenünk. Az egy százalék felajánlásáról tett nyilatkozat tartalma adótitoknak minõsül, ezt a NAV öt évig tárolja, illetve illetéktelenek számára semmilyen esetben sem adja ki.

A nyilatkozat formájáról a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény 5. paragrafusának (1) bekezdése rendelkezik. Az adózó a rendelkezõ nyilatkozatot vagy nyilatkozatokat személyesen vagy postán is eljuttathatja az adóhatóságnak. A nyilatkozatot egy lezárt, adóazonosító jelével ellátott borítékban kell elküldenie. A két (az egyházak, illetve az egyéb szervezetek számára felajánlott egy százalékról szóló) nyilatkozat egy garnitúra részét képezi, ezt együtt kell beborítékolnunk, nem választhatjuk szét a perforáció mentén; ezt majd a NAV teszi meg. A hatóság munkatársai a borítékot és a nyilatkozat az adózó nevét és adóazonosító jelét tartalmazó perforált részét kódjellel látják el, és azokat külön dolgozzák fel. Megkeresik a felajánlást fogadó szervezeteket, és kötelezik azokat a jogosultságot igazoló nyilatkozatok benyújtására, illetve a törvényi feltételek harminc napon belüli teljesítésére. Amennyiben a szervezet valóban jogosultnak bizonyul a felajánlás fogadására, a NAV legkésõbb az adott év december 15-ig átutalja a felajánlott egy százalékot a címzettnek.

A kedvezményezett alapítvány, közalapítvány vagy más társadalmi szervezet abban az esetben használhatja fel a felajánlott összeget, ha azt az alapító okiratában meghatározott közhasznú alaptevékenységre fordítják. A szervezet saját fenntartásával, mûködésével kapcsolatos kiadásokra csak a kapott összeg legfeljebb harminc százalékát használhatja fel. A fenntartással kapcsolatos költségnek számítanak ebben az esetben a székhely fenntartásához, illetve az alkalmazottak bérének biztosításához szükséges költségek, így az ingatlan bérleti díja, a közmûdíjak, a postaköltség, illetve a telefon és az internet díja.

Az egy százalékról nem csak a NAV által küldött formanyomtatványon nyilatkozhatunk. Amennyiben valahova elkevertük a NAV-tól kapott dokumentumot, vagy rosszul töltöttük ki, és szeretnének rajta változtatni, kitölthetünk egy új papírt. Agy hagyományos A4-es lap is alkalmas erre a célra; ezt egy normál postai borítékba kell helyeznünk, azt pedig az adóbevallási csomagba téve beküldenünk. A borítékra minden esetben írjuk rá adóazonosító jelünket. Munkáltatói adómegállapítás esetén a munkavállalónak a rendelkezõ nyilatkozatot tartalmazó lezárt, adóazonosító jelével ellátott, saját kezûleg aláírt borítékot legkésõbb tíz nappal az adóbevallás határidejének lejárta elõtt el kell juttatnia a munkavállalónak.

Az egy százalék felajánlásáról való rendelkezést tartalmazó nyilatkozat érvénytelennek számít, amennyiben a befizetett adóra vonatkozó törvényi elõírások nem teljesülnek, az adózó a befizetett adó egy százalékáról részlegesen rendelkezett, mindkét kedvezményezettet ugyanabból a kategóriából választotta ki, a kedvezményezett nem jogosult a felajánlásra, vagy a rendelkezõ nyilatkozat formai feltételei nem teljesülnek. Érvénytelen a nyilatkozat például abban az esetben, ha az adózó rossz adószámot vagy technikai számot adott meg, egyáltalán nem adott meg számot, illetve az olvashatatlan; nem tüntette fel a borítékon saját adóazonosító jelét, vagy munkáltatói adómegállapítás esetén nem írta alá a borítékot (a ragasztáson átnyúlóan).

Klikk ide: Adó 1% Kisokos!
Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra